Pokoje Gościnne Bedroom

Jak dojechać na wydmy w Łebie?

Utworzono: 01-02-2023

Chcesz zaplanować swój wyjazd nad morze? Jesteś w trakcie szukania atrakcji w Łebie? Zastanawiasz się jak dojechać do ruchomych wydm w Łebie, ile się tam idzie, gdzie zaparkować i jak wygląda trasa? 

W tym poście przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące wycieczki na ruchome wydmy.

Na pewno wiesz, że Łeba nieodłącznie kojarzy się ruchomymi wydmami znajdującymi się w Słowińskim Parku Narodowym. Ich położenie pomiędzy morzem a jeziorem Łebsko tworzy piękny krajobraz, który każdy powinien zobaczyć podczas swoich wakacji w Łebie. Ale jak tam dojechać?

Wycieczka na wydmy w Łebie - jak dojechać, ile kosztuje wejście, jak zorganizować?

TRASA

Ruchome wydmy znajdują się w pobliżu miejscowości Rąbka (5km), odległość od Łeby to około 10 km. Żeby zobaczyć jak trasa wygląda na mapie szukajcie „Wydmy Łąckiej”. Trasa na wydmy prowadzi dwoma ścieżkami - można ją pokonać brzegiem morza lub parkiem narodowym - ta ścieżka prowadzi cały czas przez las. 

Do parku narodowego z Łeby dotrzecie chodnikiem lub ścieżką rowerową do Rąbki, później chodnikiem lub trasą, na której poruszają się tylko meleksy bądź rowery. Samo podejście na wydmy od trasy leśnej jest pod piaszczystą górkę, dlatego może to sprawiać problem jeżeli macie ze sobą wózek dla dziecka. 

DOJAZD

Na wydmy możecie dostać się na piechotę, rowerem, meleksem. Samochodem na wydmy nie dojedziecie - do Rąbki mogą wjeżdżać tylko mieszkańcy, natomiast dla turystów jest parking (płatny 5 zł/1h) bezpośrednio przy wjeździe do Rąbki.

Wydmy na piechotę - możecie pokonać całą trasę na piechotę brzegiem morza bądź lasem. Trasa przez las to około 8,5 km (ok. 2h marszu) w jedną stronę, podobną odległość pokonacie idąc plażą, jednak pamiętajcie, że szybciej idzie się po utwardzonym podłożu niż po piasku :)

Wydmy rowerem - chyba ulubiony sposób naszych Gości, żeby dojechać do wydm. W szczególności, że w swojej ofercie mamy do dyspozycji darmowe rowery dla całej rodziny. Na wydmy rowerem dotrzecie w około 30-40 minut (w jedną stronę). Pod samymi wydmami są miejsca, przy których można zapiąć rower. 

Wydmy meleksem - można dojechać pod same wydmy również w taki sposób. Jest to opcja płatna. Trzeba liczyć jeden dojazd z Łeby do Rąbki meleksem ok. 6 zł/osoba oraz z Rąbki pod same wydmy ok. 15 zł/osoba.

INFORMACJE

Bilety - od 01 maja do 30 września pobierana jest opłata za wstęp do Narodowego Parku Słowińskiego, ceny biletów to 6 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy.

Godziny otwarcia - na teren Parku można wejść od zmierzchu do świtu.

Dzieci - jest to na pewno miejsce, które można zobaczyć z dzieckiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że z mniejszymi dziećmi najlepiej wybrać się na wydmy meleksem bądź rowerami. W trakcie trasy na wydmy są miejsca, w których można się zatrzymać i zjeść posiłek.

WYCIECZKA NA WYDMY

Naszym Gościom polecamy wybrać się tam rowerami. Najlepiej spakować się na kilkugodzinną wycieczkę, która przewiduje piknik na plaży. Z wydm można zejść na piękną plażę, na której zawsze jest mało turystów. 

Jeżeli wyjedziecie późnym popołudniem (szczególnie w słoneczne dni, kiedy poranek można przeznaczyć na plażowanie) na wydmach zastaniecie bardzo mało osób. Wtedy można poczuć się jak na prawdziwej pustyni :)

Pomocne informacje dotyczące wycieczki na ruchome wydmy w Łebie - w skrócie.

CIEKAWOSTKI

Ruchome wydmy w Łebie są wyjątkowym zjawiskiem przyrodniczym. Dla turystów udostępniona jest Wydma Łącka, która jest najwyższym szczytem wydm - ma 42 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od osady rybackiej Łącko, która została przez nią zasypana. Co roku przemieszczają się one o 1,2 - 1,6m w kierunku wschodnim. Swój biały kolor zawdzięczają piasku pozbawionemu próchnicy.

 

Przejdź do góry strony